Hold-DM 2018: Vinderne er fundet!

I weekenden var Sophieskolen i Nykøbing Falster vært for hold-DM 2018. Her var 200 spillere fordelt på 44 hold mødt op for at kæmpe om titlen som Danmarksmester og det blev til i alt 1672 skakpartier fordelt over hele weekenden.

Det var en weekend, der var præget af godt humør og de 350 deltagerne, ledere og familie nød også det dejlige solskinsvejr i de flotte rammer omkring Sophieskolen.

Holdene var inddelt i fire forskellige grupper:

Å-rækken (0.-10. klasse fra forskellige skoler)

A-rækken (0.-10. klasse)

B-rækken (0.-6. klasse)

C-rækken (0.-3. klasse)

C-rækken blev efter seks kampe delt over i to finalegrupper, C1- og C2-rækken, hvor vinderen af C1-rækken vandt titlen som Danmarksmester og vil få sit skolenavn indgraveret på en vandrepokal.

Slutstilling

Å-rækken

  1. Frem Skakskole, 28 point
  2. Skak For Sjov Skakskole, 21,5point
  3. Skive Skakskole, 9,5 point

A-rækken

  1. Skolen på Nyelandsvej, 27,5 point
  2. Køge Private Realskole, 25 point
  3. Virupskolen, 24,5 point

B-rækken

  1. Tranegårdskolen, 42 point
  2. Præstemarkskolen, 29,5 point
  3. Køge Private Realskole, 27,5 point

C1-rækken

  1. Køge Private Realskole, 34,5 point
  2. Hornslet Skoleskak, 33,5 point
  3. Ådalens Skole, Frederikssund, 29,5 point

C2-rækken

  1. Skolen på Grundtvigsvej, 33 point
  2. Peterskolen, 27 point
  3. Strandskolen, 24 point

Topscorere

Å-rækken

Bræt 1:                       Albert Mechlenburg Møller, Frem Skakskole, 5 point

Bræt 2:                      Jonathan Roed Jacobsen, Frem Skakskole, 6 point

Bræt 3:                      Bastian Kehrer, Frem Skakskole, 5 point

Jens-Corneliu Hansen, Skak For Sjov Skakskole, 5 point

Bræt 4:                      Elias Roed Jacobsen, Frem Skakskole,6 point

 

A-rækken

Bræt 1:                       Andreas Skovgaard, Skolen på Nyelandsvej, 5,5 point

Bræt 2:                      Rasmus Tønnesen, Køge Private Realskole, 4,5 point

Jakob Svenningsen, Vestfjendsskolen, 4,5 point

Bræt 3:                      Svante Juul Ellemand, Virupskolen, 5 point

Bræt 4:                      Kishishiro Kræmmer, Skolen på Nyelandsvej, 6 point

 

B-rækken

Bræt 1:                       Simon Ehrenreich, Præstemarkskolen, 9 point

Bræt 2:                      Andreas Cort Hansen, Tranegårdskolen, 8 point

Bræt 3:                      Valdemar Engkær, Peterskolen, 7 point

Bræt 4:                      Daniel Cort Hansen, Tranegårdskolen, 7 point

 

C1-rækken

Bræt 1:                      Noa Sinding, Hornslet Skoleskak, 12,5 point

Bræt 2:                      Max Kaarber, Ådalens Skole, Frederikssund, 12 point

Bræt 3:                      Isak Brintlev, Køge Private Realskole, 9,5 point

Bræt 4:                      Hjalte Bille, Langelinieskolen, 10 point

 

C2-rækken

Bræt 1:                      Josias Kaarby, Peterskolen, 10 point

Ole Zeuthen, Skolen på Grundtvigsvej, 10 point

Bræt 2:                      Sarah Jeppesen, Peterskolen, 6,5 point

Bræt 3:                      Lukas Rodriquez, Skolen på Grundtvigsvej, 10 point

Bræt 4:                      Laurits Gadegaard, Virupskolen, 7 point

 

Alle resultater kan findes under faneblandet “Resultater”.

Solbeskinnet Hold-Danmarksmesterskab godt i gang!

På Sophieskolen i Nykøbing Falster er 200 børn i klassetrinene 0-10 i gang med at spille om Danmarksmesterskabet for hold.

Der skal findes en Danmarksmester i fire grupper: Å-gruppen (spillere fra forskellige skoler, 0.-10. klasse), A-gruppen (0.-10. klasse), B-gruppen (0.-6. klasse) og C-gruppen (0.-3. klasse).

Lørdag har C-gruppen spillet 8 runder, B-gruppen har spillet 5, mens de resterende har spillet 4 runder. Når der ikke har været skak på programmet, har spillerne nydt det helt fantastiske aprilvejr med fodbold, basketball (og mere skak).

Efter 6 runder blev C-gruppen delt op i C1 og C2 baseret på pointene fra runderne. Det er i C1, der spilles om danmarksmesterskabet, mens der er præmier til de tre bedst placerede i begge grupper.

Stillingen efter dagens kampe lørdag er:

Å-gruppen:

  1. Skak for Sjov Skakskole, 21.5 point
  2. Frem Skakskole, 21 point
  3. Skive Skakskole, 5.5 point

A-gruppen:

  1. Køge Private Realskole, 19.5 point
  2. Skolen på Nyelandsvej, 19 point
  3. Virupskolen, 16.5 point

B-gruppen:

  1. Tranegårdsskolen, 27 point
  2. Nørre Aaby Skole, 19 point
  3. Præstemarksskolen, 18.5 point

C1-gruppen:

  1. Køge Private Realskole, 22 point
  2. Hornslet, 20.5 point
  3. Ådalens Skole – Frederikssund, 20 point

C2-gruppen:

  1. Skolen på Grundvigsvej, 20 point
  2. Petersskolen, 18 point
  3. Verninge Skole, 17.5 point